Orgánové hodiny
Každý živý tvor je součástí přírody. Z toho vyplývá, že děje ve vnějším světě se současně odrážejí i uvnitř organismu. Jedním ze způsobů jak čínská medicína tradičně popisuje průběh energie v závislosti na denním cyklu jsou orgánové hodiny. Představují maxima a minima energie v určitém meridiánu v průběhu 24 hodinového cyklu.
Cyklus 24 hodin je rozdělen po 2 hodinách na 12 částí. Čínská medicína rozlišuje 6 párů orgánů, vždy tvořený jedním jinovým ( plným) a jedním jangovým ( dutým) orgánem. Ke každé dvouhodině se přiřazuje jeden orgán. V průběhu denního cyklu má orgán nejvyšší aktivitu právě ve své hodině. O 12 hodin dříve nebo později má tento orgán aktivitu nejnižší.
Například v době mezi 1 - 3 hodinou mají nejvyšší aktivitu játra, o 12 hodin později, tedy od 13 - 15 hodin, mají játra aktivitu nejnižší. Proto je vhodné při potížích, v období mezi 1 - 3 hodinou ranní, užívat na posílení jater 1 lžičku pomletého ostropestřece mariánského smíchaného v poměru 1:1 s hroznovým cukrem nebo jiný lék vhodný pro játra.
Každý z orgánů má svůj čas aktivity a odpočinku. Je velmi prospěšné respektovat tyto přirozené hodiny organismu, můžeme se vyhnout případným nemocem.
Nejvhodnější způsob léčby pomocí orgánových hodin je působení na určitý orgán v době jeho maxima.